Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běsnící býk přišel o skalp. Z Lamborghini Aventador je targa

  16:58aktualizováno  16:58
Osmnáct měsíců poté, co vyrazil ze šlechtitelské stanice v Sant'Agatě Bolognese zuřivý býk aventador, představuje Lamborghini jeho verzi se sundavací střechou. Aventador LP 700-4 Roadster dostal základní cenovku 300 tisíc eur bez daně.

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster | foto: Lamborghini

Aventador už řádí po silnicích a okruzích ve třinácti stech exemplářích, které se prodaly za míň než dva roky. Operace, při které odstranili střechu, se na tvarech nejsilnějšího lamborghini neprojevila. Nejnovější model sice Lamborghini označuje jako roadster, je to ale spíš targa.

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

Aventador totiž nemá klasickou stahovací látkovou střechu. Před jízdou beze střechy je třeba sundat karbonové panely a složit je dopředu do kufru. Každý váží méně než šest kilo. Sloupky vpředu a vzadu ale zůstanou na svém místě. Karoserie targy pomáhá zachovat tuhost auta a také výkony. Jízda třistapadesátkou bez střechy (tolik je maximálka) je už pro opravdové drsňáky.

Krocení neurvalého býka

Stojí za připomenutí, že už je to druhá podoba aventadoru beze střechy. Na autosalon do Ženevy letos v březnu Lamborghini přivezlo kus pojmenovaný J, který vytvořili v jediném exempláři na přání přebohatého klienta. Více o odvážném Lamborghini J čtěte zde

Designéři a konstruktéři museli upravit přední sklo, aby jeho rám unesl auto při převrácení a ochránil tak posádku a také aby usměrnil obtékání vzduchu. Přední sloupky jsou ve všech případech lakované leskle černě.

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster
Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

Zachovat se podařilo nůžkové otvírání dveří, což je typický znak lamborghini zavedený geniálním designérem Marcellem Gandinim u legendárního countachu.

Fotogalerie

Pozměněný je také kryt motoru v zájmu lepšího chlazení uřvaného šestiapůllitrového dvanáctiválce. Jeho výkony se nezměnily, má stále sedm set koní a 690 Nm. U novinky se o desetinku zpomalila akcelerace na stovku (2,9 sekundy kupé, 3 roadster).

Jak odstranění střechy ovlivnilo hmotnost aventadoru Lamborghini neprozradilo. Roadster už automaticky dostal "eko" úpravy určené pro aventador modelového roku 2013. Mezi nimi je start & stop systém vypínající motor na křižovatce a systém vypínající polovinu válců, když motor nepracuje pod plnou zátěží. Více čtěte zde

Na prvních fotkách se aventador naparuje v modrém laku karoserie a béžové kůži interiéru. První má jméno Azzurro Thetys, druhé Sabbia Nefertem. Lambologové v tom poznají barevné řešení konceptu Miura Roadster z roku 1968, který bohužel nepřekonal prototypovou fázi.

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

Aventador Roadster představuje nové hliníkové ráfky Dione, které oproti standardním ušetří deset kilo. Přední mají průměr dvacet, zadní jedenadvacet palců.

Naživo bude k vidění od 30. listopadu do 9. prosince na autosalonu v Los Angeles.
NejčtenějšíDalší z rubriky

Pražský fantom konečně odložil masku. Nový Mercedes A v plné parádě

Nový Mercedes třídy A

To je to auto, které při neustálém brouzdání Prahou dráždilo kolemjdoucí. Bez maskování by budilo méně pozornosti, než...

Corbellati chce jet 500 km/h, ale nejsilnější auto Ženevy budí rozpaky

Corbellati

Nejsilnější automobil letošního ženevského autosalonu nenajdete na perfektně nasvíceném stánku Bugatti, Ferrari,...

Nový jaguar je elektrický hatchback. Levnější a rychlejší než tesla

Jaguar I-Pace

Jaguar je první konvenční značkou, která vyrazila porazit „vetřelce“ Teslu na jejím domácím hřišti. Elektromobil I-Pace...

Najdete na iDNES.cz